Home Warsztaty muzyczno-liturg.

O śpiewie gregoriańskim na progu Wielkiego Postu

 

W zeszłą sobotę, 5 marca 2022 roku miałam ogromną przyjemność uczestniczyć

w warsztacie chorałowym zorganizowanym przez siostrę Beatę Majerczak z Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża wraz z absolwentami SLAM( Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego). Pomysł spotkania (a także duży wkład w jego zorganizowanie) zawdzięczamy Beacie Kowalewskiej, która uczęszczała przez ponad dwa lata do Szkoły Świętego Benedykta działającej przy Poznańskiej Farze. Właśnie w tej szkole chorału gregoriańskiego uczy Agnieszka Łysakowska, która zgodziła się do nas przyjechać i poprowadzić zajęcia.


W zajęciach uczestniczyło ponad 20 osób i mogę śmiało powiedzieć, że był to dla nas pracowity, ale i radosny czas. Mieliśmy bowiem okazję ożywić oraz wzbogacić  wiedzę

i doświadczenie śpiewu chorałem gregoriańskim, a także modlitwy Liturgią Godzin, która wypełnia nasze cykliczne spotkania.

 

Na początku było przypomnienie, czym jest śpiew chorałem. Jest to natchnione słowo, podniesione przez piękną muzykę. Najważniejszym w nim jest tekst, do którego należy dostosować muzykę. O delikatności i pokoju, jakie płyną przez ten śpiew, falują wewnątrz i skłaniają do kontemplacji zarówno śpiewających, jak i słuchających. O rytmie chorału, o tym, iż jest on jak fala, jak oddech raz nabierany, raz uwalniany, jak taniec łagodnie wznoszący i opadający.

O wewnętrznym napięciu (wdech) i spoczęciu (wydech), jakie w chorale występują,

o podnoszeniu akcentu i wyciszeniu na końcu frazy.

 

Usłyszeliśmy też oczywiście o zasadach dotyczących zapisu na czterolinii, kluczach, neumach, co oznaczają kreski, kropki i inne znaki, zapisie w modusach I-II RE, III-IV MI, V-VI Fa oraz VII-VIII SOL, usłyszeliśmy też wiele cennych uwag o sposobie wykonywania śpiewu chorałowego.

 

Zapoznaliśmy się również z nauką śpiewu chorałowego metodą solmizacyjną. Nauczyliśmy się wykonania części stałych mszy świętej po łacinie, a także dwóch pieśni Ave Verum Corpus i Sub tuum praesidium, przygotowaliśmy się do Liturgii Godzin i uczestniczyliśmy w Modlitwie liturgicznej - Godzinie popołudniowej.

 

Ja odczułam nasz śpiew, jak tchnie Ducha, delikatną pieszczotę i ukojenie dla duszy. Byłam tym bardzo poruszona, czułam, jak modli się każda moja cząstka. Było to wyjątkowe doświadczenie duchowe i modlitewne. Dlatego gorąco zapraszam wszystkich do uczestnictwa w kolejnych warsztatach, bo WARTO.

Agnieszka

zdjęcia w GALERII

 



WARSZTAT ŚPIEWU GREGORIAŃSKIEGO w CFŚ

 

UWAGA!
Zmiana terminu: 5 marca 2022 r.

 

 

W najbliższą sobotę 19 lutego b.r. w Centrum Formacji Świeckich przy Szkole Liturgicznego Animatora Muzycznego odbędzie się WARSZTAT ŚPIEWU GREGORIAŃSKIEGO, który poprowadzi p. Agnieszka Łysakowska ze Szkoły chorału św. Benedykta z Poznania.


 

PLAN SPOTKANIA



10.00 - 11.30 Wprowadzenie do chorału

------------------ Nauka utworów

------------------ Przerwa


11.45 - 13.15 Kyriale

13.15 - 13.45 Posiłek


13.45 - 15.00 Psalmodia

------------------ Przygotowanie do Liturgii godzin

 

15.00 Modlitwa liturgiczna  - Godzina popołudniowa

------------------- Zakończenie

 

 


----------------------------------------------------------

Zainteresowanych poprowadzeniem warsztatów dla własnej scholi, chóru czy grupy animującej śpiew,
prosimy o kontakt:

mail: warsztaty.muzyka.liturgia@gmail lub tel. 797 250 228.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

UWAGA!
Na bazie warsztatów zrodziła się nowa inicjatywa - SZCZEGÓŁY tutaj.

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem, organizacją, dzieleniem się nowymi pomysłami
prosimy o kontakt.