Home Szkoła liturg. animatora muz.

SZKOŁA

LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO

 

SZKOŁA LITURGICZNEGO 
ANIMATORA MUZYCZNEGO 2022/2023

plan III sesji

 

10 grudnia 2022


8.30 - Powtórka materiału cz. 1

9.00 - Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu

nowego OGÓLNEGO WPROWADZENIA DO MSZAŁU RZYMSKIEGO - wykład - al. Michał Mysiurski


10.00 - Podstawy emisji głosu - WYKŁAD I ĆWICZENIA - Adam Kuliś

10.45 - Przygotowanie do Eucharystii - Adam Kuliś

przerwa


12.15 OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA ROKU LITURGICZNEGO,

z uwzględnieniem okresów Wcielenia - wykład - ks. dr Andrzej Krzystek

13.30 - EUCHARYSTIA

obiad

 

15.00  ŚPIEWY ADWENTU I NARODZENIA PAŃSKIEGO

- wykład i ćwiczenia - Justyna Jagódka (Absolwentka SLAM)

16.30 - Powtórka materiału cz. 2

17.00 - ZASADY MUZYKI - wykład i ćwiczenia - dla chętnych - s. Beata CSDC"Jednym słowem: ZACHWYT!"


5 - go listopada odbyła się II sesja dziesiątej edycji SLAM-u, którą śmiało mogę podsumować jednym słowem: ZACHWYT! To uczucie towarzyszy mi po każdej sesji. Dzień rozpoczął się niezwykle, bo od Adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Następnie s. Agata poprowadziła wykład dotyczący modlitwy psalmami, dzięki któremu na nowo mogliśmy odkryć moc i piękno psalmów. I tutaj znów powinno pojawić się to słowo: zachwyt. Może używać go zamiast przecinka?


Przerwa na kawę/ herbatę i coś słodkiego. Nieoceniony czas, w którym możemy się bliżej poznać i porozmawiać.


Dyscyplinuje i czasu pilnuje s. Kinga, która zaprasza na ćwiczenia artykulacyjne, które poprowadziła dla nas fenomenalna osoba p. Ewa Węglarz. Wiedzieliście, że powiedzenie „masz pusto w głowie” nie jest obraźliwe? Wszyscy mamy puste miejsca w głowie – są nimi zatoki!


Punktem kulminacyjnym każdej sesji jest wspólna Eucharystia, do której wcześniej przygotowujemy śpiew, korzystając z naszych talentów i dzieląc się na głosy. W tym dniu Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Daniel Majchrzak.

 

Następnie obiad, który smakuje jak u mamy i do tego spożyty w rodzinnym gronie. Zachwyt!


Po obiedzie wzięliśmy udział w zajęciach poprowadzonych przez dr Łukasza Popiałkiewicza, tzw. śpiewy międzylekcyjne. Nawet nie jestem w stanie opisać czego się dowiedziałam i nauczyłam, bo na zajęciach trzeba po prostu być. Są zachwycające.


Na zakończenie s. Kinga wraz z s. Beatą poprowadziły wykład pt.: „Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego”. Po raz pierwszy miałam możliwość obcowania z najważniejszą Księgą Liturgiczną, która dla mnie byłą „tą leżącą na ołtarzu, zarezerwowaną dla kapłana”.

 

Dużo by można jeszcze pisać, ale podsumuję ten dzień słowem od którego zaczęłam: ZACHWYT.

Już  nie mogę się doczekać 10 grudnia, czyli III sesji SLAM-u.

Kasia

zdjęcia w GALERII


 

 

SZKOŁA LITURGICZNEGO 
ANIMATORA MUZYCZNEGO 2022/2023

plan II sesji

 

5 listopada 2022


8.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu

9.00 - Wprowadzenie do modlitwy psalmami - WYKŁAD - s. Agata CSDC

10.15 przerwa


10.45 - Podstawy emisji głosu - WYKŁAD I ĆWICZENIA – Ewa Węglarz

11.45 - Przygotowanie do Eucharystii - Joanna Zaborowska (Absolwentka SLAM)

12.45 - EUCHARYSTIA - ks. Daniel Majchrzak

13.15 - obiad


14.30  Śpiewy międzylekcyjne. Tony psalmowe - WYKŁAD I ĆWICZENIA - dr Łukasz Popiałkiewicz

16.00 Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego - WYKŁAD – s. Kinga CSDC i s. Beata CSDC

 

 

 

Rozpoczęliśmy X edycję Szkoły Animatora!

 

Pierwszy zjazd SLAMu był jak wizyta u mamy, albo u babci.

Każdy kto spodziewał się profesjonalnej pracy nad śpiewem dokładnie to otrzymał. Otrzymał jeszcze świadomość głębokiego sensu swojej posługi, poczucie jej niezwykłej roli podczas liturgii, perspektywę na ogrom bogactwa Tradycji Kościoła, uczestnictwo w bardzo żywej społeczności szkoły, możliwość spędzenia czasu z niesamowicie kulturalnymi, oczytanymi oraz sympatycznymi ludźmi i obiad.


Przychodzisz do niej, bo masz sprawę, a wychodzisz nie dość, że spełniony, to jeszcze najedzony, ukochany, z torbą słoików z kiszonymi ogórkami i nikt już Cię nie musi przekonywać, że jest świetnie i będzie jeszcze lepiej.

Maciej


zdjęcia w GALERII

 

 

 


W świecie, w którym tak wielu pragnie błyszczeć, czasem trudno dostrzec prawdziwe Światło – Jezusa Chrystusa. Są jednak wciąż tacy, którzy nie tylko za Tym Światłem idą, ale chcą – zapaleni przez Niego – jak najpiękniej opowiadać o Nim innym. Robią to tak, jak potrafią: modlitwą, malowaniem obrazów, wypowiadanymi słowami, ale też muzyką. I to właśnie ci z muzycznymi sercami zaproszeni są na kolejną edycję Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego, która rusza już jesienią.

SLAM (tak skrótowo nazywa się Szkołę) zrodził się z tęsknoty za „czymś więcej”. Grupa ludzi, którzy muzyką i śpiewem posługiwali w Kościele i którzy chętnie brali udział w warsztatach muzyczno-liturgicznych prowadzonych przez Centrum Formacji Świeckich, pragnęła stałej formacji, by pogłębiać życie muzyczno-duchowe. Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża rozpoznała to pragnienie i kilka lat temu ruszyła pierwsza edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego – choć wtedy nikt jeszcze nie spodziewał się, że kolejne edycje są w Bożych planach. A jednak – każdy rok przyprowadza w gościnne progi Centrum Formacji Świeckich kolejnych „Bożych szaleńców”, którzy chcą rozwijać swój talent muzyczny na większą chwałę Boga.

Rozwój w ramach SLAM-u przebiega niejako trójpłaszczyznowo: uczestnicy poznają dokumenty Kościoła o muzyce i liturgii, co połączone jest z zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez najlepszych praktyków w regionie; rytm spotkań wyznaczany jest przez wspólną liturgię, modlitwę i słuchanie katechez; wreszcie uczestnicy dostają możliwość prawdziwego doświadczenia wspólnoty. Warto dodać, że ta wspólnota modlitwy, wiedzy, muzyki i braterstwa nie kończy się z ostatnim spotkaniem! SLAMowi absolwenci chętnie się spotykają na modlitwę i wspólne działania – wciąż na większą chwałę Boga.

Choć nazwa przedsięwzięcia może być onieśmielająca, to warto pamiętać, że SLAM to przede wszystkim przestrzeń wzrastania w przyjaźni – z Panem Bogiem, z liturgią i z Drugim. Na pewno to cenne doświadczenie, które niejednokrotnie porządkuje wiele spraw w sercu i pomaga jeszcze owocniej służyć Bogu i Kościołowi.

 

Może właśnie ten rok, to czas by ruszyć na wspólną slamową drogę? Warto zajrzeć na stronę Centrum Formacji Świeckich, by w świadectwach uczestników poprzednich edycji znaleźć zachętę do wejścia na tę piękną drogę rozwoju talentu i ducha.

ks. Wojciech Koladyński

 

 

SZKOŁA LITURGICZNEGO 
ANIMATORA MUZYCZNEGO 2022/2023

 

22 października


8.30 Wprowadzenie

9.00 NA DOBRY POCZĄTEK

Katecheza - s. Beata Majerczak CSDC

Świadectwo - Ania i Justyna (Absolwentki SLAM)


10.15 przerwa


10.45 Elementy emisji głosu - Adam Kuliś

11.45 Przygotowanie do Liturgii - Adam Kuliś

obiad


13.30 Śpiewy mszalne - ks. dr Zbigniew Woźniak

14.15 EUCHARYSTIA


15.30 Wprowadzenie w dokumenty Kościoła

- Konstytucja o Liturgii Sacrosanctum concilium -

- s. Beata Majerczak CSDC


17.00 Podsumowanie