SZKOŁA
LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO
SZKOŁA LITURGICZNEGO ANIMATORA MUZYCZNEGO 2024/2025
SLAM 05.04.2025
Najważniejsza jest wiara i obecność Jezusa Chrystusa
Za nami VII zjazd Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Jak zawsze czekał Nas ogrom wiedzy w tym dniu. W porannej adoracji prosiliśmy o wsparcie w nauce oraz łaski zrozumienia, skupienia i zapamiętywania. Modliliśmy się również o dar przekazywania wiedzy dla naszych prowadzących, a także za organizatorów wspierających ten zjazd.
Na start, rozgrzewkę i rozśpiewanie przygotował dla nas p. Krzysztof Krzemień.
Musieliśmy się dobrze nastroić, bo w tym dniu czekało na nas sporo nowości. Nauczyliśmy się „Chwała Tobie Królu Wieków”, ale nie takie zwykłe jak wszyscy znają, bo z dość nietypowa linią melodyczną, która dla wielu z nas była zaskoczeniem. Następnie poznaliśmy „Parce Domine”, co było wyzwaniem, zupełnie nieznany nam utwór, a do tego musieliśmy przyswoić łacińską wymowę oraz rozszyfrować jeszcze nie dla wszystkich oswojony zapis neum. Kolejne poznane utwory to „Oto Boży Baranek”, „Nieskończona, Najśliczniejsza” oraz „Boże, Ojcze Wszechmogący”. Mimo początkowych obaw podczas Eucharystii wybrzmiały pięknie.
W tym dniu mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wykładzie ks. kan. dr Andrzeja Krzystka, który zapoznał nas z dokumentami Kościoła. Dowiedzieliśmy się jak zgodnie z Kongregacją Kultu Bożego powinna wyglądać msza dla grup specjalnych i czym w ogóle są te grupy oraz jak powinna wyglądać msza święta z udziałem dzieci. Usłyszeliśmy również o liturgii mszy świętych sprawowanych w małych grupach i wspólnotach według wskazań Episkopatu Polski. Czy zastanawialiście się kiedyś jaki powinien być udział wiernych w zgromadzeniu … : Powinien być „czynny”. Ale jak to interpretować co to znaczy? Czynny: to uczestnictwo świadome, pełne, wewnętrzne, zewnętrzne i owocne.
• Świadome uczestnictwo to inaczej żywa wiara gdzie, podstawą nie jest byt odległy, ale spotkanie z Jezusem Chrystusem tu i teraz.
• Pełne uczestnictwo ma miejsce podczas przyjmowania Komunii świętej.
• Uczestnictwo zarówno wewnętrzne jaki zewnętrzne poprzez gesty słowa, ale i zmysły (np. powonienia – zapach kadzidła).
• Uczestnictwo owocne (przykładne), jeśli powyższe spełniamy, przyczyniamy się do owocnego dobra zgromadzenia.
Kolejny wykład poprowadziła dla nas p. Anna Kowalska-Stępień, podczas którego zgłębiliśmy wiedzę z zakresu historii muzyki Kościoła katolickiego. To był kolejny wykład przepełniony solidną dawką informacji, gdzie omówiliśmy średniowieczne początki wielogłosowości, średniowieczną muzykę polską, Renesans i rozkwit polifonii - czas w którym czołowym kompozytorem był Giovannni Pierluigi da Palestrina, Barok gdzie oddawany był hołd tradycji, nową epokę Romantyzmu - gdzie głównymi twórcami byli Ludwig van Beethoven oraz Stanisław Moniuszko; Cecylianizm oraz czasy współczesnego indywidualizmu.
Dzień zwieńczyło spotkanie z Absolwentką SLAM, która przybliżyła nam instrukcję Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej. Spotkanie przypomniało nam byśmy nie zapominali, że muzyka podczas liturgii to nie oprawa muzyczna, a integralna część Eucharystii. Muzyka podczas Mszy Świętej to nie przerywnik ani nie umilenie czasu wiernym. Poprzez muzykę proklamowane jest Słowo Boże, a co za tym idzie, oddawana jest chwała Bogu.
Kamila
zdjęcia w GALERII
PLAN VII SESJI - 5 KWIETNIA
8.30 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
9.00 PODSTAWY ROZŚPIEWANIA
PRZYGOTOWANIE DO LITURGII - Krzysztof Krzemień
przerwa
11.30 DOKUMENTY KOŚCIOŁA
Kongregacja Kultu Bożego
Instrukcja O MSZACH DLA GRUP SPECJALNYCH
DYREKTORIUM O MSZACH ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI
Episkopat Polski
Zalecenia duszpasterskie Episkopatu Polski w związku
z dyrektorium o mszach świętych z udziałem dzieci
Wskazania Episkopatu Polski dotyczące liturgii Mszy świętych
sprawowanych w małych grupach i wspólnotach
- wykład - ks. kan. dr Andrzej Krzystek
13.00 EUCHARYSTIA
obiad
14.30 ZARYS HISTORII MUZYKI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
W OPARCIU O ZBIORY KSIĄŻNICY POMORSKIEJ
- wykład - Anna Kowalska-Stępień
16.00 INSTRUKCJA KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
O MUZYCE KOŚCIELNEJ - Diakonia SLAM
Przyszedł czas na wielkopostny SLAM
15 marca 2025 odbyła się 6 sesja SLAMu, która poświęcona była tematyce TRIDUUM PASCHALNEGO. Dzień rozpoczęliśmy od przygotowania wokalnego do Eucharystii, które poprowadził p. Krzysztof Krzemień, były absolwent SLAMu. Poznaliśmy nowe warianty rozśpiewki oraz piękne pieśni. Później dołączyło do nas szersze grono osób, zarówno świeckich jak również zakonnych, aby wspólnie zgłębiać wiedzę na temat Paschy.
Dwuczęściową katechezę zatytułowaną ,,To jest PASCHA, przejście Pana. Wprowadzenie do liturgii TRIDUUM Paschalnego" wygłosił ks. dr Maciej Zachara, liturgista ze Zgromadzenia Księży Marianów obecnie pełniący funkcje ojca duchownego w seminarium Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie.
Po wysłuchaniu wykładu udaliśmy się na Eucharystię, której przewodniczył ks. Maciej Zachara.
Po posileniu pokarmem duchowym i cielesnym przyszedł czas na ostatni wykład dotyczący śpiewów Liturgii Triduum Paschalnego, o których pięknie opowiedziała p. Marta Sala, była absolwentka SLAMu. Pani Marta bazując na podstawie dokumentu "Śpiewy Triduum Paschalnego" przybliżyła nam wytyczne jakie obowiązują wobec doboru pieśni na Triduum Paschalne, a także przytoczyła poszczególne elementy danego dnia Triduum. Na koniec wykładu nastał czas na część praktyczną, w której mogliśmy prześpiewać pieśni zalecane do wykonania podczas Liturgii Triduum Paschalnego.
Patrycja
zdjęcia w GALERII
PLAN VI SESJI - 15 MARCA
8.30 PRZYGOTOWANIE DO LITURGII - Krzysztof Krzemień - absolwent SLAMu
10.00 Katecheza "To jest PASCHA, przejście Pana. Wprowadzenie do liturgii Triduum Paschalnego" cz.1
- ks. dr Maciej Zachara MIC
przerwa
12.00 Katecheza "To jest PASCHA, przejście Pana. Wprowadzenie do liturgii Triduum Paschalnego" cz.2
- ks. dr Maciej Zachara MIC
13.45 E U C H A R Y S T I A
* * *
obiad
15.30 ŚPIEWY LITURGII TRIDUUM PASCHALNEGO - wykład - Marta Sala - absolwentka SLAMu
17.15 OGŁOSZENIA
Co Sobór Watykański II powiedział o łacinie w Kościele
W sobotę 15 lutego, w naszym domu na Stołczynie, odbyło się kolejne spotkanie Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Zimowa aura za oknem i sezon grypowy, może też czas ferii, wpłynęły nieco na frekwencję uczestników. Stawiliśmy się więc w okrojonym składzie, ale jak zwykle pełni zapału. Po powitaniu s. Beata oddała głos s. Ancilli, która wprowadziła nas w kolejne treści związane z celebrowaniem Liturgii Godzin. Dzieląc się z nami komentarzami m.in. ojców Kościoła, zaprosiła na głębię duchowości tej modlitwy. Wskazywała mocno na Jezusa, który się modlił do Ojca w różnych sytuacjach i porach swojej ziemskiej działalności. Starała się rozpalić nasze serca do tej modlitwy wspólnotowej. Dla mnie, modlącej się Brewiarzem od lat wraz z siostrami, bardzo ważnym przypomnieniem były słowa, że istotą w niej jest miłość i jedność modlących się. Duże echo też wywołało we mnie zdanie, że człowiek modli się wtedy kiedy jego serce tęskni…
Wszelkie wskazania poszliśmy od razu wdrożyć w życie śpiewając wspólnie Jutrznię. Następnie pod kierunkiem alumna Jakuba Ciesielczyka przygotowywaliśmy pieśni na Eucharystię, trenując przy tym łacinę, gdyż mieliśmy doświadczyć uczestnictwa w Liturgii w tym właśnie języku. Posłuchaliśmy również wykładu na temat roli jaką łacina pełni w Kościele Rzymskim. To wywołało wśród nas, uczestników, spontaniczne dzielenie się refleksjami i doświadczeniem związanym z różnymi reakcjami na próby wdrażania tego języka w parafiach. Bardzo mnie te rozmowy ubogaciły. Cenne było dla mnie posłuchać różnych opinii. Okazało się, że mamy skrajne doświadczenia: od zaciekawienia i entuzjazmu do dużego oporu, szczególnie ludzi młodych wobec łaciny. Usłyszałam, że niektórzy młodzi komentują wszelkie łacińskie pieśni jako powrót do “średniowiecza”. Ja osobiście uczyłam dzieci krótkich pieśni po łacinie, np. podczas rekolekcji, co traktowały z zainteresowaniem jako naukę języków obcych. Cieszę się też, że mogłam na nowo usłyszeć co Sobór Watykański II powiedział o łacinie w Kościele, bo taka wiedza po latach które minęły od czasu studiów, gdzieś mi się zakurzyła, a odnowiła świadomość i odkryła nowe horyzonty myślenia i pomysłów na przyszłość.
Pięknym przeżyciem była dla mnie Msza Święta w języku łacińskim, którą celebrował ks. Daniel Majchrzak. Na nowo dała mi mocne poczucie bycia w Kościele, w łączności i jedności z Papieżem oraz braćmi i siostrami całego świata. Nieraz może się wydawać, że takie uczestnictwo w innym języku niż ojczysty nie ma sensu bo przecież nie rozumiem każdego słowa. Ale kilkanaście lat temu uczestniczyłam we Mszy Świętej po łacinie w Zaborówcu. Byłam wówczas chora. Na drugi dzień miałam śpiewać Psalm podczas uroczystej koronacji Matki Bożej w pobliskim Wieleniu. Ból gardła i zatkane zatoki nie dawały nadziei na zaśpiewanie. Okazało się, że do naszego domu akurat przyjechała grupa osób, które chciały celebrować Mszę Świętą po łacinie. Ucieszyłam się, że będę na Liturgii, ale byłam niezadowolona, że nie będzie po polsku. Jednak wiara, że spotykam się z żywym Jezusem, pomogły mi otworzyć się na łaskę i świadomość Jego obecności mimo, że nawet nie umiałam wszystkich łacińskich odpowiedzi. W czasie Komunii Świętej, otrzymałam do tej łaski jakby dodatkowy prezent: w jednej chwili odzyskałam zdrowie i następnego dnia zaśpiewałam na uroczystości najpiękniej jak potrafię. To wydarzenie jest dla mnie jednoznacznym świadectwem Bożej obecności i Jego działania z mocą, niezależnie od języka którym się wobec Niego posługuję, także w Liturgii.
Ostatnim punktem naszych zajęć Szkoły Animatora była praca warsztatowa pod kierunkiem animatorów absolwentów. W czterech grupach czytaliśmy wspólnie posoborową instrukcję o muzyce w Liturgii. Zakończyliśmy dzień pełni konkretnych wskazówek oraz wzbogaceni nowymi doświadczeniami dla osobistego i wspólnotowego przeżywania tego spotkania z Bogiem, a także, tak myślę, że z coraz większym zapałem do muzycznej posługi w Kościele w miejscach naszej codzienności.
s. Franciszka
zdjęcia w GALERII
PLAN V SESJI - 15 LUTY
8.30 WPROWADZENIE I PRZYGOTOWANIE DO MODLITWY LITURGIĄ GODZIN
9.15 JUTRZNIA - poranna LITURGICZNA MODLITWA KOŚCIOŁA
9.45 przerwa
10.30 PRZYGOTOWANIE DO LITURGII - kl. Jakub Ciesielczyk
11.30 ŁACINA W KOŚCIELE - wykład - kl. Jakub Ciesielczyk
12.45 E U C H A R Y S T I A – ks. Daniel Majchrzak
obiad
14.45 Musicam Sacram i Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II
- warsztat - Absolwenci SLAM
16.30 Zasady muzyki /dla chętnych/ - wykład i ćwiczenia
Za nami już styczniowe spotkanie...
Ach, co to był za dzień
Pierwsze słowa, które nasuwają się, gdy wracam myślami do styczniowego zjazdu SLAM-u. Wprawdzie dla dojeżdżających już sam przyjazd był wyzwaniem ze względu na padający śnieg i trudne warunki drogowe, ale za to atmosfera tego dnia wynagrodziła wszystkie trudy.
Od samego rana siostra Rut rozpaliła serca uczestników pragnieniem odmawiania Liturgii Godzin, wskazując jednocześnie na możliwość uzyskania w Roku Jubileuszowym odpustu za dusze czyśćcowe dzięki odmówieniu chociażby Jutrzni. Jej zapał, by w ten sposób zyskiwać swoich orędowników w niebie, udzielił się nie tylko mnie. Od teorii przeszliśmy do praktyki i w kaplicy modliliśmy się psalmami, hymnem i pieśniami Jutrzni. Bóg dopełniał nasze niedoskonałości w śpiewie.
Następnie alumn Jakub Ciesielczyk wprowadził nas w podstawy Katechizmu Kościoła Katolickiego, jego strukturę, przyczyny powstania, zatrzymując się dłużej nad tym, co w KKK jest napisane o Liturgii i muzyce w Liturgii. Po krótkiej przerwie na kawę i ciasto wróciliśmy do naszej sali, gdzie pod czujnym okiem Adama Kulisia przygotowaliśmy śpiewy na Liturgię Mszy Świętej.
Ks. dr Zbigniew Woźniak wprowadził nas w tematykę chorału gregoriańskiego, który po Eucharystii i obiedzie mogliśmy pod kierownictwem Łukasza Popiałkiewicza trenować w praktyce. Albo byliśmy bardzo zdolnymi uczniami albo wielu z nas nie po raz pierwszy miało styczność z melodiami chorału, gdyż szło nam całkiem nieźle. Szkoda, że obecnie tak rzadko można usłyszeć piękne melodie chorałowe w czasie Liturgii.
Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia było dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, wieczerza, na którą uczestnicy przywieźli przeróżne pyszności i wspólne kolędowanie. Padający przez cały dzień śnieg uczynił atmosferę jeszcze bardziej świąteczną, okrywając białym puchem wszystko za oknami, łącznie w ogromnymi choinkami. A kolędowanie w tak muzycznym zespole przy akompaniamencie gitary, ukulele, keyboardu, fletu i przeszkadzajek nabrało wyjątkowego charakteru i było prawdziwą ucztą dla Ducha i ucha. Za to wszystko i szczęśliwy powrót do domu uczestników Chwała Panu.
Magdalena
zdjęcia w GALERII
PLAN SPOTKANIA
11 STYCZNIA
8.30 WPROWADZENIE DO LITURGII GODZIN - s. Rut CSDC
9.15 JUTRZNIA
9.45 LITURGIA W KATECHIZMIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO - wykład - al. Jakub Ciesielczyk
Przerwa
11.00 Przygotowanie do LITURGII - Adam Kuliś
12.00 Śpiew gregoriański w liturgii Kościoła katolickiego - wykład - ks. dr Zbigniew Woźniak
12.45 EUCHARYSTIA
obiad
14.30 CHORAŁ GREGORIAŃSKI W TEORII I PRAKTYCE - wykład i ćwiczenia - dr Łukasz Popiałkiewicz
KOLĘDOWANIE :)
„Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”
Przyjęło się w Kościele pewne powiedzenie: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”, lecz każdy z nas jest przecież powołany do doskonałości, również w służbie i modlitwie. Śpiew liturgiczny jest połączeniem służby i modlitwy, więc słusznie powiedział św. Augustyn, że “kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”.
W poszukiwaniu doskonałości każdy z nas, a szczególnie Ci powołani do służby liturgicznej, powinien udoskonalić nie tylko swoją wiarę, ale również swoją wiedzę i umiejętności, czego każdy z uczestników tegorocznego SLAMu jest w moich oczach żywym przykładem.
Podczas naszego trzeciego spotkania dnia 14.12.2024, mieliśmy wspaniałą okazję, aby rozszerzyć tę wiedzę, i wgłębić się w takie tematy jak: układ roku liturgicznego, historia rozwoju kalendarza liturgicznego razem z żywym Kościołem Chrystusa; a następnie zakres zmian i zasad wprowadzonych do życia liturgicznego w polskim Kościele po ogłoszeniu Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, a na koniec śpiewy liturgiczne części okresu Adwentu oraz Bożego Narodzenia, z podkreśleniem znaczenia każdego z tych okresów w życiu wiernych i Kościoła.
Oprócz pokarmu dla umysłów, uzyskaliśmy podczas świętej liturgii pokarm dla duszy, wielbiąc Pana słowami Ewangelii, śpiewem, modlitwą i zjednoczenie z Jego Synem w Najświętszym Sakramencie. Oprawa muzyczna tej mszy łączyła pieśń św. Jana od Krzyża w dniu jego wspomnienia z pieśniami adwentowymi, które nam towarzyszyły w tym jakże świętym i pełnym nadziei okresie liturgicznym.
Był to dzień pełen nowych doświadczeń, nowej wiedzy, i kolejny krok podjęty przez uczestników SLAMu na ścieżce wiary, powołania i służby. Nabraliśmy ducha na nadchodzące dni, w przygotowaniu na przyjęcie Bożego Dzieciątka w Betlejem i do naszych serc, oraz głoszenia radości zbawienia naszym śpiewem i naszym życiem, jak nam każe głos Jana Chrzciciela wołającego w pustyni: “Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego; wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.”
Tomasz Al-Madanat
PLAN SPOTKANIA
14 grudnia 2024
8.30 Powtórka materiału
9.00 Przygotowanie do LITURGII - Adam Kuliś
10.15 przerwa - refektarz
10.45 OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA ROKU LITURGICZNEGO,
z uwzględnieniem okresów Wcielenia - WYKŁAD
- ks. Wojciech Koladyński
12.15 EUCHARYSTIA
obiad
13.45 Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu
nowego OGÓLNEGO WPROWADZENIA DO MSZAŁU RZYMSKIEGO - WYKŁAD
- s. Ancilla CSDC
15.15 ŚPIEWY ADWENTU I NARODZENIA PAŃSKIEGO - WYKŁAD I ĆWICZENIA
- Justyna Jagódka (Absolwentka SLAM)
ogłoszenia
16.45 ZASADY MUZYKI - WYKŁAD I ĆWICZENIA - dla chętnych - s. Beata CSDC
Było pięknie, mądrze, wzruszająco, a przede wszystkie muzycznie
Za nami już drugi dzień Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. I znów, jak na pierwszym spotkaniu było pięknie, mądrze, wzruszająco, ale i radośnie, a przede wszystkie muzycznie, bo spotkali się ludzie kochający muzykę i chcący dzięki niej nieść słowo Boże.
Ten sobotni poranek 16 listopada 2024 r. rozpoczęliśmy Adoracją Najświętszego Sakramentu. To ogromna radość i szczęście móc rozpocząć dzień z Panem Jezusem tak blisko.
Pierwszy wykład tego dnia poprowadził dr Piotr Goniszewski. Z pasją wprowadził nas w tematykę psalmów. Odpowiadaliśmy na główne pytania: „Kto? Gdzie? Kiedy? Do kogo?”. Zgłębiliśmy również numerację psalmów i podział na gatunki literackie. Wiedza to nie wszystko. Po tak solidnej porcji informacji był czas na przerwę i poznanie się bliżej przy ciastku i kawie. Gdy nabraliśmy sił, pod swoje skrzydła wzięła nas p. Ewa Węglarz, która rozgrzała nasze głosy i przygotowała emisyjnie do dalszej części zajęć.
Powoli zbliżaliśmy się do Eucharystii… Ale na nią szliśmy nie tak z marszu lecz z profesjonalnym przygotowaniem. O „oprawę muzyczną” i nasze przeszkolenie zadbała p. Joanna Zaborowska, która nauczyła nas następujących utworów: „O Gertrudo, proś za nami” - tu myślę, że warto wspomnieć, iż ten wyjątkowy utwór nie pojawił się przypadkowo, gdyż mieliśmy okazję go poznać ze względu na przeżywanie właśnie w tym dniu wspomnienia świętej Gertrudy, i z tej okazji mieliśmy przyjemność wykonać go podczas wspólnej Mszy Świętej. Śpiewaliśmy również: „Alleluja” Kazimierza Pasionka, „Składamy Ci, Ojcze” wg księdza Ziemiańskiego do melodii Vitalino, „Jezu, Miłości Twej” Siedleckiego - opracowanie na chór w Korzennej, „Uwielbiamy Cię” Piotra Pałki oraz „O Pani, Ufność nasza” Jacka Gałuszki. Natomiast części stałe mszy jak: „Panie zmiłuj się nad nami”, „Święty” oraz „Baranku Boży” kompozycji ks. Karola Mrowca.
Była uczta dla duszy i serca, po której organizatorzy zaprosili nas na przepyszny obiad. Bóg zapłać wszystkim za jego przygotowanie. Wykarmić taką liczną grupę, którą stanowimy, to musi być nie lada wyzwanie.
Po wspólnym obiedzie czekały nas kolejne przygotowane wykłady na ten dzień. Wykład wraz z praktycznymi ćwiczeniami poprowadził dla nas dr Łukasz Popiałkiewicz. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się o tym, jak prawidłowo śpiewać psalmy, jakie są tony i jak wglądają w zapisie nutowym oraz jak taki zapis odczytać, zinterpretować, a co najważniejsze zaśpiewać. Pan Łukasz wyjaśnił nam różne wątpliwości, a nawet rozgraniczył wiedzę na to co jest poprawne i nie poprawne, choć tak się praktykuje.
Na zakończenie uczestniczyliśmy w wykładzie poprowadzonym przez kl. Mateusza Liska, na temat Mszału Rzymskiego, podczas którego zgłębiliśmy naszą wiedzę z zakresu znaczenia sprawowania Eucharystii. Omówiona została struktura mszy świętej oraz jej elementy i części, z podkreśleniem znaczenia i wartości śpiewu, który jest nieodzowną częścią liturgii.
Z tak solidną porcją wiedzy, którą uzyskaliśmy w tym dniu, udział w kolejnych w naszym życiu mszach świętych, będzie przeżywany przez nas bardziej świadomie niż dotychczas. Bóg zapłać za ten wspaniały Boży dzień.
Kamila Jusiewicz
zdjęcia w GALERII
16 listopada 2024
8.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu
9.00 Wprowadzenie do modlitwy psalmami - WYKŁAD - dr Piotr Goniszewski
10.15 przerwa
10.45 Podstawy emisji głosu - WYKŁAD I ĆWICZENIA - Ewa Węglarz
11.45 Przygotowanie do Eucharystii – Joanna Zaborowska (Absolwentka SLAM)
12.45 EUCHARYSTIA - ks. Paweł Olewiński
13.15 obiad
14.30 Śpiewy międzylekcyjne. Tony psalmowe - WYKŁAD I ĆWICZENIA – dr Łukasz Popiałkiewicz
16.00 Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego - WYKŁAD - kl. Mateusz Lisek
Chcę, aby i mój głos przybliżał innych do Pana i dotykał ich serc
Jak dobrze być powołanym do tego dzieła. Nie mam wątpliwości, że jest ono dobre, bo wszystko czego dotyka i co stwarza Bóg było i jest dobre. Już po pierwszym dniu mogę stwierdzić, że utwierdziłam się w przekonaniu, że jestem w miejscu gdzie powinnam być. Jako chrześcijanka i świecka w Kościele czuję się zobowiązana do współdziałania w Zbawczym Dziele naszego Pana Jezusa Chrystusa. Czuję się zobowiązana do aktywnego udziału i zdobywania wiedzy jaką Kościół Katolicki mi daje. Tak dziś mocno utkwiły słowa w mym sercu jakie w dokumencie Kościoła mogliśmy czytać: "Bóg pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy" (...) 1 Tm 2,4.
Dziękuję Bogu za ten dzień, za wszystkich wykładowców, których miałam okazję dziś słuchać, za moich braci i siostry z różnych stron Polski, a także z różnych stron świata. Wierzę, że nie bez powodu Bóg zgromadził nas w tym czasie i że działa w każdym z nas, że jest Żywy i Obecny i kocha nas takimi jakimi jesteśmy.
Dziękuję za dzisiejsze świadectwo, za potwierdzenie tych słów, i za rozlanie w sercu jeszcze większego pragnienia miłości Boga. Wierzę, że z pomocą Maryi, Naszej Niepokalanej Częstochowskiej Mamy w Jej domu wytrwamy w tym powołaniu do końca, wierni Bogu i natchnieni Duchem Świętym.
Parafrazując słowa dzisiejszej wykładowczyni: "każdy dźwięk, głos w świecie jest ważny" dlatego już dziś chcę, aby i mój głos przybliżał innych do Pana i dotykał ich serc.
Z wielką radością w mej duszy czekam na kolejne spotkanie. Chwała Panu!
Paulina Telecka
zdjęcia w GALERII
19 października 2024
8.30 Wprowadzenie
9.00 NA DOBRY POCZĄTEK
` Katecheza
` Świadectwo
10.15 przerwa
10.45 Elementy emisji głosu
11.45 Przygotowanie do Liturgii
13.00 obiad
13.45 Śpiewy mszalne
14.30 EUCHARYSTIA
15.30 Wprowadzenie w dokumenty Kościoła - Konstytucja o Liturgii Sacrosanctum concilium
17.00 Podsumowanie
Dyszka SLAMu
10-lecie Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego
Główną misją sióstr Uczennic Krzyża jest posługa wśród świeckich. Od wielu już lat, jedną z form pogłębiania duchowości, są warsztaty muzyczne, organizowane przez s.Beatę Majerczak CSDC. To weekendowe spotkania, zakotwiczone w danym okresie liturgicznym, dla osób, którym bliska jest muzyka w Kościele. Z czasem jednak okazało się, że takie kilkudniowe warsztaty, podczas których kilkadziesiąt osób spotyka się ?na chwilę?, są czymś, co rozbudziło pragnienie pogłębionej kontynuacji. Właśnie tę potrzebę zauważyła s. Beata i zgłosiła ją swojemu Zgromadzeniu. Siostry rozeznały czy faktycznie jest to wolą Ducha Świętego i tak okazało się, że z Bożej woli narodził się pomysł poprowadzenia szkoły, która przez cały rok akademicki, podczas regularnych comiesięcznych spotkań, pozwala uczestnikom nie tylko formować się muzycznie i religijnie, ale również nawiązać relacje i poczuć się wspólnotą.
Pierwszy rocznik SLAMu, bo tak w skrócie mówimy o Szkole Liturgicznego Animatora Muzycznego, odbył się w roku akademickim 2012/2013. Warto zaznaczyć, że od samego początku szkole patronuje Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko ? Kamieński. Szkoła, organizując kolejne edycje współpracuje również z Ośrodkiem Muzyki Liturgicznej w Szczecinie.
Wśród osób, które wspierają wszelkie działania SLAMu są również członkowie Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej oraz Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne. Nie sposób tu wymienić wszystkich osób, niemniej jednak SLAM gromadzi ludzi z całej Polski, tak wśród wykładowców, jak i wśród uczestników. Dotychczas roczną formację duchowo ? muzyczną przeszło 190 osób.
24 czerwca 2023 roku był dniem, kiedy wspólnie mogliśmy świętować 10-lecie naszej Szkoły. Uroczystości rozpoczęły się w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny na szczecińskim Stołczynie, gdzie o godzinie 10:00 odbyła się Adoracja. Po niej był czas na świadectwa, które rozpoczęła s. Beata Majerczak CSDC wspominając i opowiadając wszystkim zebranym jakie były początki Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego. Następnie głos zabrali ci wszyscy, którym serce podpowiadało, żeby podzielili się tym, co SLAM zmienił w ich życiu. Był to moment wielu wzruszeń i łez, które tylko dowodzą tego, jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym Kościół zmaga się z tak wieloma problemami, potrzebne jest spotykanie wspólnoty ludzi wokół Chrystusa.
Bardzo mocno wybrzmiało to, że SLAM nie jest jedynie roczną szkołą, która warsztatowo, merytorycznie i duchowo przygotowuje do godnej posługi w Kościele, ale również to, że regularne Dni Skupienia oraz Rekolekcje Liturgiczne, które od 2016 roku, corocznie, organizuje Wspólnota Absolwentów SLAMu pozwalają budować trwałą, cały czas rozrastają się, wspólnotę ludzi, którym bliska jest muzyka w liturgii i jej świadome przeżywanie. Okazuje się, że egzamin i wręczenie dyplomu ukończenia Szkoły dla wielu osób nie jest wcale zakończeniem wspólnej formacji. Właśnie ta wspólnotowość wybrzmiała już podczas Mszy Świętej, którą koncelebrowali księża zaangażowani osobiście w SLAM, a podczas której cała wspólnota absolwentów, po półgodzinnej próbie uświetniła śpiewem w czterogłosie. Przepiękne dźwięki wypełniły kościół i serca wszystkich, którzy przyjechali z różnych stron Polski. Po tym kulminacyjnym momencie obchodów dziesięciolecia przenieśliśmy się do pobliskiego ogrodu Sióstr Uczennic Krzyża na wspólną Agapę, gdzie nie było końca wspólnym wspominkom, uściskom i radosnemu świętowaniu.
Dla mnie osobiście jest coś wyjątkowego w tej wspólnocie. Ilekroć wracam na Stołczyn, lub spotykam się z członkami Wspólnoty Absolwentów SLAMu podczas Rekolekcji Liturgicznych lub Dni Skupienia, czuję się tak, jakbyśmy widzieli się ostatni raz kilka dni wcześniej, bez względu na to, ile faktycznie mija czasu od naszego ostatniego spotkania. To dla mnie największe bogactwo ? być przy Chrystusie razem z Braćmi i Siostrami, z którymi czuję się dobrze i bezpiecznie.
Ania Najderek
zdjęcia w GALERII
O SLAMie można by mówić wiele
Tak jak i o Kościele
Ale gdyby rzec krótko
Na podsumowanie
To jest z nim tak, jakby wizytę złożyć mamie
Bez zapowiedzi wejść tylną furtką
Ona przeszczęśliwa zapyta co słychać
Nakarmi, zaprosi, żeby usiąść do kawy
Poruszy wszystkie ważne sprawy
I później gości zwoła, żebyś mógł się z nimi przywitać
Opowiedzą Ci o swoim świecie, zapytają o Twój
I dotkniecie wielu tematów
Od Boga, ludzi do kultury, muzyki i poematów
A później pożegnają Cię i wyruszysz w kierunek swój
Żeby pożyć, zatęsknić i znów tu wrócić
A gdyby ten opis skrócić?
Byłoby to jakby podekscytowanym przyjechać do taty
I powiedzieć: ,,Tato tato, umiem śpiewać! Zaprezentuję, uważaj!"
On na to: ,,Doceniam, brawo. Mam parę uwag, tylko się nie obrażaj!"
I jeszcze: ,,Znasz chorał gregoriański, śpiew na głosy? To dopiero klimaty..."
Dobrze, udało się, ale czy nie można krócej? Jednym zdaniem?
Spróbujmy:
W SLAMie śpiewa Bóg, tak jak w synagodze, tak jak w Kanie
Maciej