Home Zasłuchanie w Słowo

Tegoroczne Zasłuchanie w Słowo poprowadzi nas do spotkania z Kościołem popaschalnym. Księga Dziejów Apostolskich jest opisem doświadczenia pierwszych uczniów Jezusa z Nazaretu, którzy odkrywają w różnych przestrzeniach swojego życia, że ich Rabbi naprawdę zmartwychwstał. Życie Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego objawia swoją moc i radość pośród przeciwności i prześladowań. I my chcemy Słowem Bożym rozpalić w sercach pragnienie, aby Duch Święty mógł działać w nas tak, jak to robił w początkach głoszenia Ewangelii w Szymonie Piotrze i Janie, Pawle i Barnabie, Tabicie i Lidii i wielu innych.
Pierwsze Zasłuchanie: Dz 1
Drugie Zasłuchanie: Dz 2


Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją zażyłość z Kochającym Bogiem, nastawiając UCHO i SERCE…


JESIENNE ZASŁUCHANIE W SŁOWO
24-26 PAŹDZIERNIKA 2014r. Wisełka

 

 

Słowo chce odkryć przed nami tajemnicę życia Apostoła – wysłannika i świadka zmartwychwstania. Chce nas też przygotować na przyjęcie obietnicy Ojca. Wspólnota braci i sióstr «trwająca jednomyślnie na modlitwie» i oczekująca na tchnienie ożywiające Zmartwychwstałego Chrystusa jest otwarta na ciebie.

 

 • Prowadzący: ks. Piotr Gałas, Rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Siostry Uczennice Krzyża.
 • Termin: 24-26 października 2014r.
 • Miejsce: Wisełka, Dom Św. Rodziny ul. Mieszka I
 • Koszt: 130zł

JEŚLI NIE MASZ TAKICH FUNDUSZY ZADZWOŃ 18 września, BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ O MOŻLIWOŚCIACH.

 • Prosimy o wysłanie e-maila zgłaszającego chęć uczestnictwa podając imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon do kontaktu.
 • Uczestnicy rekolekcji wyrażają zgodę na zachowanie ciszy od piątku wieczora aż do niedzielnego przedpołudnia.
 • Wprowadzenie rozpoczynamy w piątek  kolacją o 19.00 (w planie nie jest przewidziana Eucharystia tego dnia), kończymy w niedzielę ok 14.00
 • Prosimy zabrać Pismo Św., notatnik, zmienne obuwie i ciastka do kawiarenki :)
 • Zgłoszenie proszę wysłać do 20 października na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


W razie dodatkowych pytań proszę telefonować tel.: 506 545 006.

 

 

UWAGA!

Potwierdzamy e-mailem lub telefonicznie przyjęcie zgłoszenia  na Jesienne Zasłuchanie w Słowo. W razie rezygnacji prosimy o szybką informację.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Świadectwo z Lectio divina w Chorwacji - czerwiec 2014

 

Nie potrafię za bardzo pisać, ale postaram się to zrobić jak najlepiej.

Wiele razy rozważałam Słowo Boże, Słowo, które zmienia i uczy mnie jak lepiej żyć, ale to mi nie wystarczało. W czerwcu, w miejscowości Baszkim Osztariama (Chorwacja), mieliśmy rekolekcje w ciszy ze Słowem Bożym (Lectio divina). Pierwszy raz byłam w zupełnej ciszy. Cisza, która była bardzo ,,głośna", na początku bardzo się jej bałam. Zawsze lubiłam ciszę, ale teraz zobaczyłam,że tak na prawdę przed nią uciekam. Zobaczyłam, że jestem uzależniona od hałasu: wciąż mam włączone radio, lub telewizor, albo jestem wśród ludzi, ciągłych rozmów. Wszystko to było moją ucieczką przed spotkaniem z Jezusem, przed byciem z Nim sam na sam. Uciekałam od tego, aby nie usłyszeć prawdy o sobie, takiej prawdy która nie będzie mi się podobała. Ale Jezus zna moje serce, zna mnie osobiście taką jaką jestem. Im więcej byłam w ciszy, tym więcej mi się ona podobała. Jezus zaczął przemawiać przez Słowo, a ja powoli zaczęłam Jego słyszeć i rozumieć. Jezus pokazał mi moją niepewność, że zawsze szukam pewności u kogoś albo w czymś. Zamiast w całości oddać się w Jego ręce.

Posłuchaj – mówi Jezus – Ja  ciebie nigdy nie zostawię. Posiane ziarno Jego miłości we mnie jest dla mnie łaską.

Mogę jeszcze powiedzieć to, że Lectio divina to są najlepsze rekolekcje i bardzo potrzebne dzisiejszemu człowiekowi, który żyje w wielkim hałasie, co nie pozwala mu się spotkać z Jezusem – Słowem.

Wyjść zza wewnętrznych i zewnętrznych murów, wejść w ciszę, iść na łono przyrody, gdzie otworzą się oczy na całe piękno, na kwiaty, drzewa, ptaki, wiatr, słońce. I to wszystko podziwiasz całym swoim sercem.

Dziękuję Siostrom Uczennicom Krzyża, Agacie i Sarze, które okazały nam dużo miłości, i pokazały swoim życiem jak żyć Słowem Bożym w codzienności. I zachęcały nas do tego, byśmy i my tak starali się żyć.

Staram się teraz każdy dzień zacząć ze Słowem Bożym, i przynajmniej na krótką chwilę zostać z Jezusem w ciszy. Pragnę być wytrwała i posłuszna Słowu. Z niecierpliwością czekam na następną okazję, by móc być w ciszy, Słowo i ja.

Ljilja.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 • LECTIO przy pomocy Ducha Świętego staje się słuchaniem
 • MEDITATIO jest pytaniem co Bóg mówi do ciebie osobiście w tym Słowie?
 • ORATIO słuchanie Słowa rodzi w Tobie modlitwę...
 • Słowo prowadzi do CONTEMPLATIO czyli trwania w Słowie sercem przy Sercu.

„Lectio divina w swojej dynamice nie kończy się, dopóki nie doprowadzi do działania (actio),

sprawiającego, że życie wierzącego staje się darem dla innych w miłości."

Benedykt XVI - adhortacja  Verbum Domini

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

terminarz spotkań na rok 2014/2015

 • Wprowadzenie do Zasłuchania w Słowo

19-21 września, Golęcino

 • Jesienne Zasłuchanie w Słowo

24-26 października, Wisełka

 • Adwentowe Zasłuchanie w Słowo

5-7 grudnia, Wisełka

 • Rekolekcje Lectio Divina

28 grudnia - 5 stycznia, Myślibórz

 • Zasłuchanie w Słowo (dla  kobiet

16-18 stycznia, Golęcino

 • Zasłuchanie w Słowo (dla  mężczyzn

06-08 lutego, Golęcino

 • Wielkopostne Zasłuchanie w Słowo

13-15 marca, Wisełka

 • Wiosenne Zasłuchanie w Słowo

08-10 maja, Wisełka

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wprowadzenie do Zasłuchania w Słowo
jest propozycją dla tych, którzy jeszcze nie uczestniczyli w Zasłuchaniu w Słowo, a pragną iść drogą lectio divina.

więcej