Home Warsztaty muzyczno-liturg.

Uczta w każdym wymiarze

Ach, cóż to był za piękny czas!

 

20 kwietnia 2024 r. w Domu Generalnym Sióstr Uczennic Krzyża w Szczecinie spotkaliśmy się z muzyką, z której rozwinęła się cała muzyka europejska – z chorałem gregoriańskim. Było to spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zorganizowane już po raz trzeci w ramach Warsztatów Chorałowych w Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża.


Prowadzącą była Pani Bogna Bohdanowicz - muzykolog, fotograf, autor filmów dokumentalnych, współinicjator i wykładowca Kursu Chorału Gregoriańskiego wg metody Solesmes w Łodzi; osoba niezwykle skromna, której erudycja połączona z życzliwością, otwartością i energią, a nade wszystko z kierowaniem  uwagi słuchaczy na wymiar duchowy spotkania sprawiły, że czas ten był prawdziwą ucztą w każdym wymiarze: warstwie stricte literalnej (wiedzy o chorale), duchowej  i społecznej (poczucie wspólnoty).


Podziwiałam nieprzeciętne zdolności pedagogiczne Pani Bogny, która wzięła pod uwagę różny poziom wiedzy oraz umiejętności uczestników i stworzyła przestrzeń, w której nikt nie obawiał się zadawać pytań.


Pracowaliśmy m.in. nad częściami stałymi – Ordinarium I, których metryka sięga XI wieku! (Było to niezwykłe odczucie – śpiewać melodię, o której się wie, że była śpiewana w Polsce w początkach chrześcijaństwa na naszych ziemiach!) Na tych utworach – oraz na „Alma Redemptoris” - Pani Bogna wytłumaczyła nam, że chorał to kontakt z wczesnym rozumieniem chrześcijaństwa; dlatego może częstokroć trudno go zrozumieć, „poczuć” – bo odeszliśmy od niego, nie rozumiemy go. To muzyka skromna, ascetyczna; nie ma w niej bitu, harmonii, dźwięków prowadzących. Nasza Prowadząca jako najbardziej praktyczną definicję chorału przywołała francuskie porównanie chorału do „przerwy”, „wydłużenia” mowy (fr. „dilatacion”).


Ucząc się kolejnych fraz utworów  zapytywaliśmy o znaczenie różnych znaków graficznych, z jakimi spotkaliśmy się w zapisie melodii (Wróć! A raczej w RYSUNKU melodii, albowiem neumy się RYSOWAŁO, a nie notowało! - co z całą satysfakcją, jako architekt, stwierdzam). Pani Bogna z cierpliwością odkrywała przed nami znaczenie różnych znaków, pokazujących architekturę utworu i pozwalających na jego zinterpretowanie wg zamysłów kompozytora.


Już na początku spotkania przystaliśmy na propozycję naszej Prowadzącej: nagrywania utworów, których się uczyliśmy. Oczywistą była dla nas zasadność tego działania – tworzy się wówczas dokument, dzięki któremu możemy zweryfikować własną pracę. Jednakże  odsłuchując nagrania pod koniec naszego spotkania ze zdumieniem odkryliśmy następującą zależność: każdy kolejny utwór brzmiał coraz lepiej, pomimo że czas przygotowania był coraz krótszy, a zmęczenie po kilkugodzinnym próbowaniu coraz większe. Interpretowałabym to tak, iż – mimo że kilka godzin to czas relatywnie krótki -  zdołaliśmy w tym czasie utworzyć wspólnotę, która śpiewem kontempluje Boga Trójjedynego.


Jedna z sesji była poświęcona na naukę tonów psalmowych; możemy je praktycznie wykorzystywać podczas animowania śpiewu w naszych parafiach. Przygotowaliśmy się również do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin, która to modlitwa była podsumowaniem, zwieńczeniem tego dnia pełnego głębokich wrażeń.


Na koniec pozwolę sobie na bardzo osobistą refleksję: niektóre nasze życiowe spotkania mogą zostawić w nas trwały ślad: dla mnie – i sądzę, że dla wielu z nas, obecnych na tym spotkaniu - było ono takim, które wykracza poza „zewnętrzność”, ale dotyka tego, co głębiej w nas i staje się wewnętrznym doświadczeniem, na którym możemy budować coś nowego.


Sądzę, że tak się stało dzięki otwartości Pani Bogny. Każdy z nas ma stronę „zewnętrzną” i „wewnętrzną”. Gdy człowiek  styka się z drugim człowiekiem tylko stroną „zewnętrzną”, to dotyka go wówczas też tylko i wyłącznie od „zewnątrz”. To często - zbyt mało... Gdy ktoś otwiera się i styka się z drugą osobą „od wewnątrz”, dzieją się wspaniałe rzeczy.  Urzeka nas wówczas autentyczność, prawda, dobro, wewnętrzne piękno...


Tego doświadczyłam i za dar tego czasu dobremu Bogu dziękuję!


(P.s. Pamiętam również, że do organizacji takich wydarzeń Bóg „potrzebuje” nas, ludzi:
Siostro Beato – bardzo dziękuję!
Pani Sekretarz – Beato – bardzo dziękuję! )
Marta Dominika Sala

 

zdjęcia w GALERII

 

 

 

 

III Warsztat chorałowy

 

W sobotę 20 kwietnia b.r. w Centrum Formacji Świeckich przy Szkole Liturgicznego Animatora Muzycznego

odbędzie się III WARSZTAT ŚPIEWU GREGORIAŃSKIEGO,

który tym razem poprowadzi p. dr Bogna Bohdanowicz z Łodzi.

 

 

Spotkanie odbędzie się w godzinach: 9.00-16.30

 

ZAPISY DO DNIA 14 KWIETNIA B.R. WŁĄCZNIE

PO WYSŁANIU FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO - TUTAJ

 


----------------------------------------------------------

Zainteresowanych poprowadzeniem warsztatów dla własnej scholi, chóru czy grupy animującej śpiew,
prosimy o kontakt:

mail: warsztaty.muzyka.liturgia@gmail lub tel. 797 250 228.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

UWAGA!
Na bazie warsztatów zrodziła się nowa inicjatywa - SZCZEGÓŁY tutaj.

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem, organizacją, dzieleniem się nowymi pomysłami
prosimy o kontakt.